Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:25
Reklama dotacje rpo

KGW Stary Barkoczyn - Młode koło z wielkimi osiągnięciami

Koło Gospodyń Wiejskich Stary Barkoczyn, założone zaledwie w maju 2024 roku, już zdobywa uznanie na arenie ogólnopolskiej. Trzydziestoosobowa grupa pod przewodnictwem Joanny Block nie tylko odnosi sukcesy kulinarne, ale też aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności i pamięci historycznej.
KGW Stary Barkoczyn - Młode koło z wielkimi osiągnięciami

Koło Gospodyń Wiejskich Stary Barkoczyn z Gminy Nowa Karczma, mimo że powstało zaledwie w maju 2024 roku, już może pochwalić się znaczącym sukcesem. Członkinie koła zdobyły wyróżnienie w prestiżowym ogólnopolskim konkursie kulinarnym XI edycji „Skarby zaklęte w szkle" za potrawę „Węgorz babci Salomei".

KGW Stary Barkoczyn liczy obecnie 30 osób, a na jego czele stoi przewodnicząca Joanna Block. Pod jej przewodnictwem, koło aktywnie angażuje się w życie lokalnej społeczności i promuje region.

Konkurs został rozstrzygnięty podczas konferencji „Spotkanie Kobiet Wiejskich - Kobieta to dobry klimat 2024", która odbyła się w Gdańsku w dniach 10-12 września 2024 roku. Wydarzenie to było nie tylko okazją do prezentacji dokonań kół gospodyń wiejskich, ale także platformą wymiany doświadczeń, inspiracji i nawiązywania nowych kontaktów. W programie znalazły się liczne prelekcje i warsztaty, które z pewnością wzbogaciły wiedzę i umiejętności uczestniczek.

KGW Stary Barkoczyn, mimo krótkiego stażu, aktywnie działa na rzecz rozwoju i promocji swojej wsi. Członkinie koła są świadome, że to właśnie w Starym Barkoczynie ZACZYNA się gmina Nowa Karczma, co motywuje je do jeszcze intensywniejszej pracy na rzecz lokalnej społeczności.

Jedną z inicjatyw koła jest organizacja Cyklicznego Ryneczku Barkoczyńskiego. Najbliższa edycja tego wydarzenia odbędzie się już 29 września na miejscowym boisku. Mieszkańcy i goście będą mieli okazję poznać lokalnych wytwórców i ich produkty.

KGW Stary Barkoczyn angażuje się również w kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach. Obecnie koło pracuje nad przywróceniem pamięci Michała Pawlickiego, nauczyciela ze Starego Barkoczyna, który 22 września 1939 roku, w przeddzień swoich 27 urodzin, został zamordowany przez Niemców. Tragedia ta rozegrała się w lesie między Kaliskami Kościerskimi a Sikorzynem, gdzie wraz z Pawlickim zginęło sześciu innych Polaków.

Po 85 latach od tych tragicznych wydarzeń, członkiniom KGW udało się odnaleźć zarówno miejsce zbrodni, jak i grób Michała Pawlickiego. Koło zobowiązało się do dbania o te miejsca pamięci, czyniąc z tego swoją tradycję i ważny element tożsamości lokalnej społeczności.

KGW Stary Barkoczyn, mimo swojego młodego wieku, już teraz stanowi przykład zaangażowania, pasji i determinacji w działaniu na rzecz swojej małej ojczyzny. Łącząc tradycję z nowoczesnością, członkinie koła nie tylko kultywują lokalną kulturę i historię, ale także aktywnie przyczyniają się do rozwoju swojej wsi i całej gminy Nowa Karczma. Pod przewodnictwem Joanny Block, 30-osobowa grupa kobiet z KGW Stary Barkoczyn udowadnia, że nawet młode organizacje mogą mieć znaczący wpływ na swoją społeczność.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama