Żeby obejrzeć wystawę trzeba było czekać w kolejce. Do Kościerzyny przyjechały grupy z Przywidza, Nowej Karczmy, czy Grabowa. Tym razem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna skorzystała z gościnności Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” i właśnie tu zagościła ekspozycja. Jak zbierać grzyby, które nadają się do jedzenia i jakimi można handlować – tego można dowiedzieć się z wystawy.
Na wystawę składało się około 50 gatunków grzybów. W zeszłych latach było ich więcej, ale w tym roku, póki co, grzybów w lasach nie ma zbyt wiele. Udało się jednak znaleźć ciekawe okazy, a takim jest z pewnością muchomor bezwstydny. Jego nieprzyjemny zapach natychmiast zniechęca do konsumpcji. Ale nie wszystkie grzyby trujące można tak łatwo rozpoznać.
Generalnie najważniejsza zasada brzmi: zbierajmy tylko te grzyby, które znamy. W razie wątpliwości nie liczymy na szczęście, tylko radzimy się ekspertów. Kościerski Sanepid zatrudnia dwóch klasyfikatorów grzybów oraz jednego grzyboznawcę. Wydają oni atesty na grzyby świeże i suszone oraz przetwory z grzybów. Każdy, kto wprowadza grzyby do obrotu powinien posiadać takie zaświadczenie.
Do ostatniego dużego zatrucia grzybami doszło w naszym powiecie w 1985 roku. Od tego czasu zdarzyły się sporadyczne przypadki, a od kilku lat kościerski sanepid w ogóle nie rejestruje takich zdarzeń.
Napisz komentarz
Komentarze