Kościerski cmentarz ewangelicki został założony w 1826 roku. Dawniej ewangelicy stanowili niemałą część mieszkańców naszego miasta i jego okolicy.
Krzysztof Jażdżewski – dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej: Cmentarz został zlikwidowany w latach 70 ubiegłego stulecia. Podzielił los wielu ewangelickich cmentarzy. Pewnie dobrze, że został tutaj utworzony park, a nie został zupełnie zniwelowany, jak było to w przypadku dawnego kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego mieszczącego się za Urzędem Gminy Kościerzyna. Miejsce to w ostatnim czasie zostało również upamiętnione i otoczone opieką.
Od 19 września w miejskim parku działali członkowie Fundacji „Pamięć”, która zajmuje się ekshumacjami żołnierzy niemieckich na ziemiach polskich.
Maciej Ciepliński – wolontariusz fundacji Pamięć: Dostaliśmy zgłoszenie, że są tu pochówki żołnierzy z niemieckiego lazaretu. Łącznie znaleźliśmy 7 rzędów żołnierzy w pojedynczych mogiłach, łącznie 236 żołnierzy oraz jedną mogiłę zbiorową, gdzie znaleźliśmy 27 żołnierzy oraz także cywilów.
Fundacja działa w imieniu Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi na zlecenie rządu Republiki Federalnej Niemiec.
Krzysztof Jażdżewski: Trzeba otwarcie powiedzieć, że inicjatywa ekshumacji żołnierzy wyszła ze strony niemieckiej. Abstrahując od faktu, jakiej sprawie służyli żołnierze niemieccy i od okrucieństwa wojny, po ludzku rzecz ujmując dzięki przeprowadzonej ekshumacji rodziny będą mogły pochylić się nad grobem swoich najbliższych.
Wolontariusze fundacji opierali się na listach, które otrzymali z Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Spis bazował na dokumentach z II wojny światowej. Znajdowały się w nich nazwiska żołnierzy, których pogrzebano tu w 1945 roku. Przy każdym z żołnierzy znaleziono połówkę nieśmiertelnika. Dzięki temu szczątki będą mogły zostać dokładnie zidentyfikowane, a następnie pochowane.
Maciej Ciepliński: Szczątki żołnierzy zostaną pochowane na cmentarzu wojennym w Glinnej pod Starym Czarnowem, niedaleko Szczecina. Jest to cmentarz przeznaczony dla żołnierzy, którzy zostali ekshumowani z ziem polskich po wojnie.
Takich nieoznaczonych nagrobków jest w Polsce wciąż bardzo dużo.
Maciej Ciepliński: Coraz częściej dostajemy zgłoszenia od ludności, że takie nagrobki kiedyś istniały, zostały zapomniane... Po prostu – jak tutaj. Ten cmentarz został przeznaczony na park i ślad zaginął po nagrobkach.
Oznacza to, że w tym miejscu jak w wielu innych parkach wciąż znajdują się protestanckie groby. Szczątki żołnierzy niemieckich zostały teraz ekshumowane, ale była to w gruncie rzeczy niewielka część wszystkich pochówków.
Podobna ekshumacja odbyła się w 2009 roku w Lipuszu. Wówczas szczątki żołnierzy również spoczęły na cmentarzu pod Szczecinem.
Napisz komentarz
Komentarze