Województwo pomorskie jest liderem wykorzystania kolei przez mieszkańców. Wskaźnik wykorzystania kolei (liczba podróży koleją, który odbył mieszkaniec w ciągu roku) za rok 2021 na Pomorzu wyniósł 19,9. To najwyższy wynik w Polsce. Drugie miejsce zajęło Mazowsze ze wskaźnikiem 13,6.
– Ten wynik nie jest najwyższy w historii, ale widać powolne odbicie po okresie pandemii, gdzie liczba podróży koleją spadła radykalnie, o blisko połowę. Jeśli nie zaskoczy nas kolejna silna fala zachorowań lub inne okoliczności, których dziś nie możemy przewidzieć, to spodziewam się, że z roku na rok będziemy notować duże wzrosty w wolumenie pasażerów – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Systematyczny rozwój pomorskiej infrastruktury kolejowej, taki jak chociażby rozpoczynający się projekt PKM Południe i ogromne zainteresowanie podróżami koleją ze strony mieszkańców nie tylko Trójmiasta, ale całego regionu powoduje, że Samorząd Województwa Pomorskiego od lat inwestuje nie tylko w rozwój i modernizację linii kolejowych, ale także we własny tabor.
– Obecnie największym wyzwaniem jest zapewnienie taboru dla PKM po elektryfikacji oraz wymiana taboru na liniach kolejowych obsługujących ruch aglomeracyjny. W tym drugim przypadku, musi to być tabor dostosowany do dużej liczby pasażerów. Łącznie ma być to 20 nowoczesnych EZT dla aglomeracji oraz 11 dedykowanych linii PKM. W obu przypadkach będzie to skok jakościowy, na który bez wątpienia zasługują nasi pasażerowie – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Przypominamy, że Samorząd Województwa Pomorskiego czeka na rozpatrzenie złożonego w drugiej edycji Polskiego Ładu wniosku na zakup 4 pojazdów o napędzie hybrydowym (elektro-spalinowym). Konieczność zakupu tego typu pojazdów wynika z przedłużającej się elektryfikacji LK 201, za którą odpowiada PKP PLK.
Napisz komentarz
Komentarze