Zakładanie firmy online – jak to zrobić?
Jeśli decydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą, jak najbardziej możesz wnioskować o założenie firmy online. Wystarczy, że przygotujesz niezbędną dokumentację oraz uzupełnisz stosowne wnioski. W kwestiach formalnych – musisz przygotować: nazwę firmy (najlepiej od imienia i nazwiska), datę rozpoczęcia działalności oraz jej typ. W przypadku JDG wniosek z kompletem złożyć całkowicie online. Musisz jednak mieć aktywny profil zaufany, aby potwierdzić autentyczność dokumentów i uwierzytelnić je. Oprócz powyższych sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku tradycyjnego zakładania działalności. Musisz więc:
- Ustalić nazwę, kody PKD oraz typ działalności np. JDG.
- Określić formę opodatkowania.
- Nawiązać współpracę z biurem księgowym.
- Założyć konto firmowe i wyrobić pieczątkę (jeśli jest potrzebna).
- Złożyć wniosek CEIDG-1 online.
Zanim wystartujesz z własnym biznesem założonym przez internet musisz jasno określić zasady, na jakich będziesz rozliczać się z fiskusem. To podstawa, jeśli w późniejszym czasie nie chcesz nabawić się problemów finansowych. W kwestii rozliczeń masz do wyboru: kartę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zakładanie firmy online możliwe jest także po zalogowaniu do bankowości indywidualnej w konkretnych bankach. W dzisiejszych czasach to naprawdę proste i nie wymaga załatwiania wielu formalności.
Ile kosztuje założenie firmy online?
Niezależnie od tego, w jakiej formie założysz firmę – online czy osobiście w urzędzie, zawsze licz się z pewnymi kosztami. Jeśli jednocześnie rejestrujesz się jako przedsiębiorca objęty podatkiem VAT, musisz uiścić opłatę potwierdzenia rejestracji w wysokości 170 złotych. Dodatkowo koszt złożenia wniosku CEIDG-1 jest darmowy, ale jeśli robi to pełnomocnik – tutaj koszty wynoszą 17 złotych. Ogólnie rzecz biorąc za samą rejestrację nowej firmy – zarówno online, jak i w urzędzie, nie zapłacisz najczęściej ani złotówki lub symboliczne kwoty.
Niestety w związku z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa musisz liczyć się z kosztami administracyjno-skarbowymi. Tutaj pamiętaj o opłatach na rzecz ZUS np. składka zdrowotna 381,81 złotych, mały ZUS – 647,59 złotych oraz duży ZUS 1457,49 złotych. Oczywiście koszty początkowe w dużej mierze zależą od tego, jaką formę opodatkowania oraz prowadzenia działalności wybierzesz.
Czy warto założyć firmę online?
Zakładanie firmy online to dobra opcja dla osób, które nie mają czasu na dopełnienie osobiście formalności urzędowych w stacjonarnych placówkach państwowych. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo cennego czasu, który przeznaczysz np. na poszukiwanie nowych klientów lub jakiekolwiek inne działania. Cały proces zakładania swojej firmy znajdziesz w serwisie Wspieramy Firmy.
Napisz komentarz
Komentarze