Temat naszego miasta w kontekście Rządowego Projektu Mieszkaniowego poruszyliśmy już w materiale Mieszkanie plus nie dla Kościerzyny. Początkowo wszystko wskazywało na to, że grunty przeznaczane pod budowę mieszkań mają być gruntami należącymi do Skarbu Państwa, okazało się jednak, że budowa jest również możliwa na terenach Jednostek Samorządu Terytorialnego. Władze Kościerzyny wyraziły chęć wzięcia udziału w tym pilotażowym projekcie:
Michał Majewski – burmistrz miasta Kościerzyna: Jeśli chodzi o Mieszkanie Plus, to rzeczywiście wysłaliśmy do ministerstwa pismo z deklaracją, że posiadamy tereny miejskie, które moglibyśmy przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, przede wszystkim pod wynajem. Jeśli chodzi o budownictwo wielorodzinne to są to grunty przy ulicy Tomasza Rogali, są to dokładnie tereny miejskie po lewej stronie zaraz za blokami. Mamy również grunty przy ulicy Towarowej, które też możemy przeznaczyć pod budownictwo wielorodzinne.
Obecnie władze Kościerzyny czekają na decyzje z ministerstwa. Jeśli będzie ona pozytywna to szacuje się, że przy ulicy Tomasza Rogali powstanie maksymalnie do trzech bloków. Przypomnijmy jednak, że przy ulicy Heykiego również mają powstać mieszkania pod wynajem:
Michał Majewski – burmistrz miasta Kościerzyna: Ma zmienić się system dofinansowania mieszkań i budownictwa TBS. Chcielibyśmy zatem zaproponować również te grunty i tam wspólnie z TBS wybudować budynek na około 30-36 mieszkań. Byłyby to również typowo mieszkania pod wynajem, chcemy zaspokoić liczbę osób oczekujących na mieszkania komunalne w mieście.
Władze Kościerzyny stawiają na projekty rządowe. Nie odchodzą jednak od pomysłu partnerstwa publiczno-prywatnego. Burmistrz Kościerzyny zapewnia, że rozmowy z partnerami nadal trwają:
Michał Majewski – burmistrz miasta Kościerzyna: Nie zostaje z tyłu, cały czas te rozmowy prowadzimy, jeśli uda się wraz z partnerem wypracować wspólną linie działania to równolegle projekt ten również będziemy realizować.
A czym charakteryzują się mieszkania wybudowane na zasadzie partnerstwa publiczno – prywatnego? Ekspert z PPP Akademia - Przemysław Szulfer – wyjaśnia, że:
Przemysław Szulfer - Ekspert z PPP Akademia: W modelu PPP urzędnicy uwolnieni są od wielu zadań, m.in. rozstrzygania dylematów w zakresie technologii budowy, obowiązków ciążących na inwestorze w rozumieniu prawa budowlanego, czy przeprowadzenia kilkuset często małych przetargów publicznych. PPP to bowiem kompleksowa usługa dostawy i obsługi infrastruktury, gdzie skanalizowana i czytelna jest odpowiedzialność partnera prywatnego za jakość obiektu w całym cyklu jego życia, w tym za niezbędne remonty i modernizacje budynków. To ważne, zwłaszcza w przypadku Kościerzyny, w której większość budynków komunalnych kwalifikuje się do pilnej modernizacji i remontu. Dodaje, że - Dzięki PPP strona publiczna może egzekwować zobowiązania od partnera prywatnego, oraz przede wszystkim skupić się na efektywnej dystrybucji zasobów lokalowych pomiędzy mieszkańców czy windykacji należności czynszowych.
W Kościerzynie budowa mieszkań dostępnych cenowo ma stanowić odpowiedź na potrzeby lokalowe mieszkańców naszego miasta, zapewnić im większy komfort życia oraz podnieść jego jakoś.
Napisz komentarz
Komentarze