Dr Krzysztof Szkarłat to specjalista w zakresie urologii oraz chirurgii dziecięcej. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe, a od 1997 roku kieruje Oddziałem Urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Wykład „Męska rzecz” jaki poprowadził w jednej z sal Kościerskiego Domu Kultury dotyczył problemów zdrowotnych związanych z narządem prostaty.
Prostata to gruczoł krokowy niezbędny do zachowania przez mężczyznę płodności, który z wiekiem może powodować pewne problemy zdrowotne. Znajduje się on tuż pod pęcherzem moczowym, stąd pierwsze objawy jego przerostu związane są z oddawaniem moczu.
By uniknąć problemów związanych z narządem prostaty należy zadbać o odpowiednią profilaktykę:
Dr n. med. Krzysztof Szkarłat – specjalista urolog: W ramach profilaktyki prozdrowotnej większość mężczyzn po 50. roku życia powinna przynajmniej raz do roku odwiedzić urologa, a w tych grupach w których męscy członkowie rodziny czyli ojciec, stryj czy stryjowie chorowali na raka prostaty ta profilaktyka powinna zaczynać się już częściej, nawet po 40.
Wizyty kontrolne u odpowiednich specjalistów stanowią podstawę dobrej profilaktyki, zwłaszcza w przypadku narządu gruczołu krokowego, gdzie samobadanie nie należy do najłatwiejszych:
Dr n. med. Krzysztof Szkarłat – specjalista urolog: Samobadanie w prostacie jest dosyć trudne, często wykonywane są przez pacjentów badania krwi, tzw PSA, często badania ultrasonograficzne, ale to nie są badania wystarczające. Tu potrzebne jest również tradycyjne badanie, którego boją się pacjenci, to badanie „per rectum” czyli palcem przed odbytnice, które potrafi wykryć zmiany nowotworowe, a te dwa poprzednie, które wymieniłem nie do końca są wiarygodne w tym zakresie.
Wtorkowe spotkanie z dr. Krzysztofem Szkarłatem rozpoczęło cykl spotkań ze specjalistami w różnych dziedzinach, by szerzyć profilaktykę zdrowia i bezpieczeństwa:
Jan Dittrich – dyrektor KDK: Mamy całą paletę różnych specjalności i zawodów, ludzi którzy chcą się z nami podzielić wiedzą, ale także zagrożeniami, co do chorób które są chorobami cywilizacyjnymi, bądź genetycznymi bo i takie nas trafiają.
Już w lutym zapraszamy na wykład dotyczący szeroko rozumianego bezpieczeństwa seniorów. A od marca kolejne spotkania ze specjalistami z Kościerskiego Szpitala Specjalistycznego.
Napisz komentarz
Komentarze