31 stycznia 1920 roku na kościerski rynek wkroczyło Wojsko Polskie. Wydarzenie to stało się historycznym symbolem długo wyczekiwanej niepodległości. I tak, po 97 latach mieszkańcy naszego miasta ponownie wyszli na kościerski rynek, by przywitać przybyłych żołnierzy.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 14.00 wtedy to, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego wystawiona przez 16 Batalion Dowodzenia Ziemi Elbląskiej 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu wkroczyła do centrum miasta. Towarzyszyła jej Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu oraz, jak co roku, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego.
Wszystkich zgromadzonych przywitał burmistrz miasta Michał Majewski oraz starosta powiatu kościerskiego Alicja Żurawska. Wśród przybyłych gości pojawili się między innymi posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga, ks. prałat Jan Ostrowski oraz senator Waldemar Bonkowski:
Waldemar Bonkowski – senator RP: Powinno to być wielkie wydarzenie, bo Kościerzyna powróciła do Polski, jest to wydarzenie bardzo patriotyczne, mamy tutaj dużo młodzieży i to bardzo cieszy, promuje to patriotyzm, umiłowanie naszej ojczyzny i jest to bardzo ważne wydarzenie.
Bohaterów walczących o niepodległość uczczono apelem pamięci. Wkroczenie Wojsk Polskich do Kościerzyny miało ogromne znaczenie:
Jarosław Tobieński - porucznik kawalerii ochotniczej II Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich: W 1920 roku generał Haller, wkraczając tu właśnie z II pułkiem szwoleżerów, scalił po dwóch latach, kiedy Polska była już niepodległa i niewielu ludzi o tym wie, po dwóch latach dopiero Pomorze Gdańskie wróciło właśnie do macierzy, więc dla tutejszej społeczności, dla Kaszub to był piękny dzień, ile lat czekano na to, żeby Polska i pomorze polskie było wolne.
Odzyskana wolność i obchody tego wydarzenia skłaniają do refleksji:
Michał Majewski – burmistrz miasta Kościerzyna: To, że nasi pradziadowie walczyli o naszą wolną Polskę, teraz my zobligowani jesteśmy do tego aby pokazać, że potrafimy ją zachować, żebyśmy swoim przykładem potrafili tą Polskę przekazać też naszym dzieciom i naszym wnukom, żeby się nią cieszyli. Żebyśmy naszym przykładem dawali wzór, to jest chyba najważniejszym przesłaniem a zaczniemy to od naszych rodzin, od małej ojczyzny i potem idąc dalej na szczebel centralny.
Po publicznych wystąpieniach nastąpiło wręczenie pamiątkowych odznaczeń przez Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości zakończyły się pokazem umiejętności szwoleżerów oraz VIII Mini Rajdem Kaszubskim.
Piotr Kwidziński – współorganizator Mini Rajdu: Policja, wspólnie z harcerzami i innymi organizacjami organizuje rajd, tak żeby ta impreza przyciągała coraz więcej osób, żeby świadomość społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa, ale też historii wzrastała.
Na uczestników czekało do przejścia kilka punktów, a wraz z nimi wiele ciekawych zadań:
Piotr Kwidziński – współorganizator Mini Rajdu: Mapa ma błąd, każdy z uczestników ma odnaleźć na mapie błąd, jedna miejscowość jest omyłkowo wpisana, chodzi o sołectwo w gminie Lipusz, wpisane jest Wałachy, a powinno być Bałachy, więc każdy z uczestników tego rajdu musi to odnaleźć.
Do odwiedzenia był między innymi punkt policyjny, strażacki oraz jedna z sal Kościerskiego Domu Kultury. Za udział w Mini Rajdzie uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcia, a dla najlepszych przewidziana była drewniana mapa Kościerzyny.
Uroczystości obchodów 97. rocznicy wkroczenia wojsk polskich do Kościerzyny dobiegły końca po godzinie 15.
Napisz komentarz
Komentarze