Na początku istnienia Związek Gmin Wierzyca skupiał 20 gmin z powiatu starogardzkiego, kościerskiego i gdańskiego. Teraz jest ich 11. Decyzję o wyjściu z ZGW podjął w zeszłym roku między innymi Starogard Gdański. Takie rozwiązanie rekomendował prezydent miasta, a zgodzili się z nim radni. W efekcie samorząd musiał zorganizować własny system gospodarowania odpadami, który zaczął obowiązywać od początku tego roku. Miało być taniej i sprawniej. Burmistrz Kościerzyny, a zarazem członek Zarządu Związku Gmin Wierzyca twierdzi, że nie do końca się to udało.
Michał Majewski - burmistrz Kościerzyny: Nie wiem, czy jest taniej, nie wiem, czy jest lepiej. Obniżki rzędu 2 złotych, czy 3 złotych maksymalnie za gospodarowanie odpadami nie wiem, czy mieszkańcy odczują taką obniżkę i czy są z tego zadowoleni.
Sprawdziliśmy: mieszkańcy Starogardu płacą teraz za wywóz śmieci mniej niż za czasu bytności w związku. Wcześniej 4-osobowa rodzina mieszkająca w średniej wielkości mieszkaniu płaciła za śmieci segregowane – 54, a za nie segregowane – 81 zł. Teraz jest to odpowiednio 49 lub 72 zł. Dodatkowo wprowadzona została 10% zniżka dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny, tu jednak warunkiem jest segregowanie odpadów. W parze z niższymi cenami nadszedł też nowy harmonogram wywozu odpadów oraz zasady segregacji śmieci. Mieszkańcy Starogardu dzielą teraz śmieci na 5 rodzajów: odpady zmieszane, bio, tworzywa sztuczne, szkło oraz papier i tekturę. Częstotliwość odbioru zależy od rodzaju śmieci, niektóre frakcje wywożone będą rzadziej niż dotychczas. Taki model segregacji w ciągu 5 lat ma zostać wprowadzony w całej Polsce. Michał Majewski woli dać miastu czas na przygotowanie się do zmian i póki co nie chce podejmować radykalnych kroków.
Michał Majewski: Gminy, które wystąpiły i podjęły do końca czerwca ubiegłego roku decyzję, że występują ze Związku Gmin Wierzyca, przy założeniach i ogłaszaniu przetargów nie dość, że ograniczyły częstotliwość wywozów, to bardzo często przyjęły założenie o ryczałtowym wywozie odpadów komunalnych.
Najwyższa Izba Kontroli wyraźnie zaleca, żeby takiego wyjścia nie stosować – podkreśla burmistrz, który woli poczekać do końca trwania bieżącej umowy. Obowiązuje ona do września 2018 roku.
Michał Majewski: Na dzień dzisiejszy jest stabilna sytuacja. Związek Gmin Wierzyca z bieżącej działalności ma nawet niewielką nadwyżkę, także jest szansa na to, żeby w tym roku zamknęło się to bez dopłat.
Jakiś czas temu pojawiły się pogłoski o nieprawidłowościach związanych z gospodarką odpadami w ZGW Wierzyca. Michał Majewski dementuje: przeprowadzone zostały kontrole, jednak w ich toku nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości
Michał Majewski: Teraz toczy się jeszcze postępowanie w policji w Tczewie dotyczące zbiórki odpadów. Natomiast też, z tego, co wiem, na ten moment nie widzą żadnych wykroczeń i nieprawidłowości. Także myślę, że to jest bardziej nagonka medialna. Niektóre środowiska próbują przekazać, że coś jest nieprawidłowego. Natomiast żadne kontrole na to nie wskazują.”
Poza naszym miastem do Związku Gmin Wierzyca należą gmin wiejskie: Kościerzyna, Bobowo, Lubichowo, Nowa Karczma, Przywidz, Skórcz, Smętowo Graniczne, Stara Kiszewa, Starogard Gdański oraz miasto Skórcz.
Napisz komentarz
Komentarze