Główne założenia akcji to:
- kontrole prowadzone przez strażników pod kątem przestrzegania miejscowych „Regulaminów utrzymania czystości i porządku” w gminach, a dotyczących zasad prowadzania psów na smyczach i w kagańcach;
- kontrole sprzątania po psach na terenach publicznych;
- kontrole sposobu utrzymania psów na posesjach i w gospodarstwach rolnych (trzymanie psów w obrębie posesji/gospodarstwa bez możliwości wydostawania się poza teren, kojce, sprzątanie, woda i pożywienie, długość łańcuchów, szczepienia itd.),
- pogadanki w szkołach w klasach najmłodszych o tematyce związanej
z zachowaniem się dziecka w chwili napotkania wałęsającego się psa oraz zasad wyprowadzania psów na spacery przez dzieci.
Statystyki Straży Miejskiej w Kościerzynie dotyczące psów w 2016 r.:
- kontrole 463;
- pouczenia 88;
- mandaty 5;
- sprawy przekazane Policji 2 (brak szczepień);
- psy oddane do schroniska 34;
Przypominamy!
Na terenie miasta Kościerzyna realizowany jest program bezpłatnej identyfikacji zwierząt mikrochipem. Polega to na tym, że każdy mieszkaniec miasta może udać się do wybranej lecznicy dla zwierząt i tam bezpłatnie zarejestrować swojego psa w ogólnopolskiej bazie psów. Korzyści wynikające z rejestracji to przede wszystkim szybka identyfikacja znalezionego psa w przypadku zaginięcia i powrót do opiekuna bez pobytu pasa w schronisku.
Drugim temat, o którym warto przypomnieć dotyczy kolizji zwierzęcia z pojazdem. Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia służb, które takiej pomocy udzielą min. Policji lub Straży Miejskiej. Od początku roku zarejestrowaliśmy już 9 takich przypadków i to na odcinkach dróg, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Bardzo rzadko sprawca potrącenia zawiadamia o tym zdarzeniu pozostawiając zwierzę bez opieki.
Napisz komentarz
Komentarze