Święta Wielkiej Nocy to bardzo ważny czas dla wszystkich chrześcijan. Wydarzenie to upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Przygotowania do tego wielkiego duchowego przeżywania rozpoczynają się już z wraz początkiem Wielkiego Postu.
Świętom tym towarzyszą piękne symboliczne wielkanocne zwyczaje, w pokazie których można było uczestniczyć w kościerskiej Strzelnicy.
Jan Dittrich – dyrektor KDK: Palmy, baranki i śledzie stanowią jakby namiastki tego co nas już wkrótce czeka. Przygotowujemy odbiorców do Świąt Wielkiej Nocy, do wielkiego przeżywania a najpierw słuchają pieśni pasyjnych i wielkanocnych.
O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał kościerski chór „Wyjdź na światło”, który wykonując pieśni pasyjne wprowadził gości w podniosły klimat Świąt Wielkiej Nocy.
Zespół powstał przeszło 18 lat temu, jego członków połączyła wspólna pasja do muzyki i śpiewania, obecnie składa się z 12 osób, a usłyszeć go można w trzecią niedzielę miesiąca.
Danuta Duszyńska – dyrygent chóru "Wyjdź na światło”: Generalnie śpiewamy już teraz tylko raz w miesiącu u sióstr Niepokalanek na mszy o godzinie 15.00 zawsze w trzecią niedzielę miesiąca. Jest to wtedy taka msza dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi, jest tam nam bardzo miło, jest tam rodzinna atmosfera, a taką lubimy.
I tak, wśród wielu zastawionych stołów w kościerskiej Strzelnicy odnaleźć można było między innymi stanowisko z artykułami potrzebnymi do stworzenia wielkanocnej palmy.
Aleksandra Ebertowska – instruktorka warsztatów: Na pewno powinny być to bazie, bukszpan jest takim naszym zielonym dodatkiem, a teraz jeszcze tuje, one są tak jakby nowe i bardzo fajne bo tez długo trzymają. Dużo krepy, bibuły żeby zrobić kwiatki, no i też barwy muszą być wielkanocne: pomarańczowe, żółte, czerwone, niebieski.
Nie sposób wyobrazić sobie Wielkiej Nocy bez wypieków. Nie inaczej było w Strzelnicy, gdzie pani Karolina Bober zaprezentowała sztukę pieczenia w przedwojennych tradycyjnych formach. Smaczne i piękne prace wykonane przez Karolinę Bober można podziwiać na wystawie „Zasmakuj w formie” do 31 grudnia w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Środkowego w Swołowie koło Słupska.
Napisz komentarz
Komentarze