Co roku kościerską Parowozownię odwiedza około 40 tysięcy zwiedzających. Najwięcej gości przyjeżdża tu, oczywiście latem. Dni otwarte to nie lada okazja, skorzystała z niej między innymi kilkunastoosobowa grupa z gdyńskiego Centrum Aktywizacji Zawodowej dla Osób Dorosłych z Autyzmem.
Duża część muzeum mieści się pod gołym niebem, a eksponaty można tu nie tylko oglądać, ale też dotykać i do nich wchodzić. Mamy tu aż 47 różnego typu pojazdów szynowych.
Kościerska Parowozownia istnieje od 1929 roku. Była częścią najważniejszej międzywojennej inwestycji kolejowej, bo po odzyskaniu niepodległości Kościerzyna znalazła się w wąskim gardle łączącym Polskę z morzem. W 1992 roku stworzony został tu Skansen PKP, a w 2009 powstało Muzeum Kolejnictwa. Teraz jest to miejsce na miarę 21. wieku. Wszystko dzięki współfinansowanemu z Unii Europejskiej projektowi Pomorskiej Kolei Skarbnica.
Wpisany do rejestru zabytków Zespół Parowozowni został poddany termomodernizacji, wykonano ogrodzenie i oświetlenie, a także zagospodarowano zieleń. Powstały też nowoczesne sale ekspozycyjne i multimedialne. Między innymi sala 3D do projekcji filmu nagranego z perspektywy maszynisty, ekspozycja dotycząca historii PCK w Polsce i na świecie oraz budząca wielkie zainteresowanie, nie tylko wśród najmłodszych, makieta wizualizująca stację Kościerzyna i kolej magnetyczną. Tuż obok znajdują się również wykonane z brązu makiety dla turystów z dysfunkcją wzroku.
Cały projekt o wartości ponad 2 milionów 600 tysięcy złotych nadał kościerskiej Parowozowni zupełnie nowy, nowoczesny wymiar. Zapraszamy tu każdego, kto chciałby zobaczyć tę wyjątkową mieszankę historii z nowocześniejszą. Najbliższa okazja już wkrótce – podczas Kolejowego Dnia Dziecka!
Napisz komentarz
Komentarze