Rolą doradców emerytalnych będzie wyjaśnienie potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a także wyliczenie w specjalnie przygotowanym w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek przejścia na emeryturę, która jest prawem, a nie obowiązkiem. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Decyzja zależeć będzie od oczekiwań co do wysokości świadczenia, oceny stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy, czy planów dotyczących długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej. 17% ubezpieczonych decyduje się na późniejsze skorzystanie z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku. Efektem opóźnienia emerytury o rok jest świadczenie wyższe o ok. 8%.
Doradcy emerytalni niejako podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję klient podejmie sam. Doradcy pomogą także wypełnić wniosek emerytalny i zweryfikują potrzebne dokumenty.
W rolę doradców w Kościerzynie wcieli się 2 dotychczasowych pracowników Inspektoratu.
Wyniki pilotażu potwierdziły duże zainteresowanie społeczne tematyką obniżonego wieku emerytalnego i pokazały, że uruchomienie usługi doradcy jest jak najbardziej zasadne. Aż 98 % ankietowanych klientów oceniło wysoko pomoc doradców, a 99% było zadowolonych ze sposobu przekazania im informacji. Średni czas oczekiwania klientów na wizytę u doradcy wynosił w pilotażu ok. 6 minut.
Biorąc pod uwagę przewidywane duże zainteresowanie klientów obniżonym wiekiem emerytalnym a tym samym informacją o wysokości przyszłego świadczenia, od 3 lipca kalkulator emerytalny zostanie udostępniony również konsultantom Centrum Obsługi Telefonicznej ( tel. 22 560 16 00). Konsultanci będą udzielali informacji o prognozowanej wysokości emerytury zarówno klientom uwierzytelnionym przez Platformę Usług Elektronicznych , jak również osobom, które nie mają profilu na PUE – poprzez zadanie kilku pytań weryfikacyjnych.
Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski związane z obniżeniem wieku emerytalnego będzie można składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w od 3 lipca zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z usług doradców emerytalnych.
Napisz komentarz
Komentarze