11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową, Józef Piłsudski otrzymał od Rady Regencyjnej władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych wojsk polskich. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość.
W tym roku świętowaliśmy 97 rocznicę tych wydarzeń. Pod Grobem Nieznanego Żołnierza zebrały się poczty sztandarowe, a delegacje oddawały hołd obrońcom polskości składając kwiaty. Głos zabrała starosta Alicja Żurawska.
Alicja Żurawska: Po 97 latach od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, podobnie jak w latach poprzednich, po uroczystej mszy, gromadzimy się w tym miejscu, jak co roku, aby jako społeczność powiatu kościerskiego oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli za wolną ojczyznę. Naszym uroczystościom towarzyszą symbole. Polskie: biało-czerwona flaga, hymn państwowy, liczne poczty sztandarowe łączące nasze lokalne i środowiskowe wspólnoty. W dzień taki, jak dzisiejszy symbole te są niezwykle wymowne. Przypominają nam przede wszystkim o łączności międzypokoleniowej, wskazują na to, co jako naród zawsze nas łączyło i łączy również we współczesnym świecie. Dzisiejsze obchody Narodowego Święta Niepodległości są świadectwem przede wszystkim patriotyzmu i naszego przywiązania do historii, która jest wielka. Zróbmy wszystko, aby dzień 11 listopada był dniem radosnym, wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny.
Pamiętając o ogromnym poświęceniu Polaków w walce o niepodległość, nikt nie śmiał tego dnia narzekać na momentami wręcz ulewny deszcz. Burmistrz Michał Majewski podkreślał konieczność kontynuowania misji tych, którzy poświęcili się w imię polskości.
Michał Majewski: Pamiętamy o tym wszystkim. Chcemy to utrzymać i chcemy na pewno dbać o to, by Polska była nadal niepodległa. A w obecnych czasach na pewno utożsamiać się i dbać o to, by Polska się rozwijała, przede wszystkim gospodarczo i była rozpoznawalna z tej strony na arenie międzynarodowej. W ten sposób powinniśmy też patrzeć na to święto.
Na zakończenie uroczystości Orkiestra Dęta „Begama” z powiatowego Zespołu Szkół nr 1 zagrała „Warszawiankę”.
Napisz komentarz
Komentarze