Pogłębiające się uzależnienia nastolatka i jego relacje z bliskimi to główny temat przedstawienia, które w czwartek zostało wystawione w Kościerzynie. Spektakl obejrzało już 25 tysięcy młodych ludzi w całej Polsce.
Alicja Żurawska – starosta kościerski: Zaprosiliśmy szkoły ponadgimnazjalne, gdzie, niestety, często zdarzają się sytuacje, które na dobrą sprawę mogą prowadzić do dramatów rodzinnych. Mam nadzieję, że młodzież z tego spektaklu wyniesie dużo pozytywnych wniosków. Spektakl zakończy się dialogiem młodzieży z przedstawicielami Sanepidu, policji i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Będą mogli zadawać pytania, będzie można dyskutować na temat jak uniknąć tych zagrożeń, jak rozmawiać w domu, bo tak na dobrą sprawę początki problemów zawsze zaczynają się w rodzinie.
Role główne zagrali Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak – małżeństwo na scenie i prywatnie. W spektaklu „Działka” grają rodziców, którzy muszą zmierzyć się z trudną prawdą – ich syn bierze narkotyki, chociaż wydawać by się mogło, że ma wszystko, a w „porządnym domu” takie rzeczy się nie zdarzają.
Grażyna Grienke - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej: Niestety, są przypadki używania dopalaczy i musimy przede wszystkim młodzieży pokazać, jaka jest ta szkodliwość, jak należy się zachować. Ta profilaktyka skierowana jest również do rodziców. żeby rodzice też wiedzieli, jak podejść do dziecka, które zażywa już narkotyki, czy dopalacze. Przy czym dopalacze są jeszcze bardziej szkodliwe - nie wiadomo jak leczyć, jak diagnozować. Mamy w Kościerzynie przypadki używania dopalaczy. Jest to bardzo trudny problem.
Zażywanie dopalaczy to prawdziwa rosyjska ruletka. Nigdy nie ma pewności, co się w nich znajduje. Najgroźniejsze są te, zawierające śmiertelne alkaloidy, takie same jak w trujących muchomorach. Taka „przygoda” może skończyć się zawałem serca, udarem mózgu, niewydolnością nerek i wątroby. Zatrucia dopalaczami są bardzo trudne do leczenia, a sam problem ciężko wyeliminować.
Wszystkich, którzy chcą uzyskać informacje o dopalaczach: czym są, jak rozpoznać, że ktoś je zażywa i jak mu pomóc, zachęcamy do odwiedzenia strony dopalaczeinfo.pl.
Napisz komentarz
Komentarze