26 maja 1944 r. wojska niemieckie zaatakowały trzy odziały partyzanckie ukrywające się w lasach pod Łubianą - Gryfa Pomorskiego, Armii Krajowej i tak zwanych „Dzikich”, czyli osób które uciekły lub nie chciały wstąpić do Wermachtu. W tym boju ponieśli śmierć: Władysław Eichman, Augustyn Keiser,Teofil Keiser, Hubert Landowski,Józef Męcikalski, Bernard Miloch, Władysław Skwierawski, i Alfons Turzyński. Miejsca ich pochówku są nieznane.
W 1984 r. w Konem powstał pomnik upamiętniający Bój pod Łubianą, a łubiańscy harcerze od 9 lat opiekują się tym obeliskiem. Teraz, z inicjatywy ks. Proboszcza Mieczysława Gajewskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie i 23 drużyny ZHP w Łubianie powstał pomysł wmurowania w łubiańskim kościele parafialnym tablicy upamiętniającej tych poległych w 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Odsłonięcia mieszczącej się w kaplicy bł. Jerzego Popiełuszki tablicy dokonał wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz siostra poległego w Boju pod Łubianą Huberta Landowskiego. Następnie nastąpiło poświęcenie tablicy. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod tablicą ku czci partyzantów, oddając w ten sposób hołd tym, którzy zginęli.
Wszyscy zaproszeni goście po oficynach uroczystościach udali się na kaszubski poczęstunek do siedziby ZKP w Łubianie gdzie prezes Stowarzyszenia Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej okręg Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach odznaczył Srebrnym Krzyżem Irenę Marszewską i Brązowym Krzyżem Jerzego Skwierawskiego.
Po uroczystościach harcerze rozdawali przybyłym okolicznościową widokówkę upamiętniającą partyzantów poległych w bitwie pod Łubianą.
Napisz komentarz
Komentarze