„Najgorszą chorobą nie jest trąd, czy gruźlica, ale świadomość, że jest się nikomu niepotrzebnym, przez nikogo nie kochanym, przez wszystkich opuszczonym” - to słowa Matki Teresy, którymi starosta Alicja Żurwaska przywitała gości przybyłych do Sokolni.
Alicja Żurawska – starosta kościerski: Jest bardzo dużo osób, których na co dzień nie widać, którzy swoim zachowaniem, swoją postawą pomagają osobom niepełnosprawnym i chorym. Są to osoby prywatne, indywidualne, organizacje, grupy nieformalne i co roku staramy się wyłonić tych najlepszych.
W tym roku do oceny wpłynęło 10 wniosków. Weryfikowała je kapituła, którą tworzą przedstawiciele Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i starostwa. Na mocy ich decyzji Medale im. Matki Teresy z Kalkuty otrzymali: Krystyna Wawrzyniak, Piotr Burek i Tadeusz Hamernik, w imieniu którego nagrodę odebrał zastępca.
Piotr Słomiński – zastępca prezesa Stowarzyszenia Kaszubska Nadzieja: Głównie działamy w Kościerzynie na rzecz osób biednych, ubogich, przekazujemy im żywność, wspieramy biedne rodziny. Organizujemy też różne akcje, jak imprezy integracyjne, wycieczki, wyjazdy dla osób starszych, samotnych. Pomagamy stowarzyszeniom, kołom gospodyń wiejskich, w Domu Pomocy Społecznej w Staiwskach koło Kościerzyny. Moim zdaniem ta nagroda należy się całemu stowarzyszeniowi”. Są u nas osoby starsze, które mimo swoich cierpień i chorób pomagają drugiemu człowiekowi. Jesteśmy zawsze otwarci do współpracy, do pomocy potrzebującym.
Na uroczystości obecny był również Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Wiesław Śimigiel, który zaznaczał, że miarą społeczeństwa jest stosunek do słabszych. „Nikt z nas nie wie, czy jutro będziemy w pełnosprawni, więc traktujmy niepełnosprawnych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani” - powiedział biskup.
Kapituła postanowiła przyznać nie tylko medale, ale też wyróżnienia, które trafiły do Mieczysława Bławata i Adama Okoniewskiego. Dyplomy uznania otrzymały Maria Kobiela i Barbara Sikorska.
Podczas spotkania został też podsumowany konkurs plastyczny „Rok Miłosierdzia 2016”. Zgromadzeni mogli oglądać prace wykonane przez osoby niepełnosprawne, jak również zapoznać się z działalnością lokalnych organizacji pozarządowych i jednostek, które pomagają potrzebującym.
Napisz komentarz
Komentarze