Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 09:18
Reklama

GMINNI ROLNICY DZIĘKOWALI ZA PLONY

Koniec lata to czas dożynek, czyli dziękczynienia za szczęśliwe zebranie plonów. W tym roku nie było lekko. Przez prawie całe upalne lato rolnicy patrzyli z nadzieją w niebo, czekając na koniec suszy. W końcu deszcz spadł, ale wybrał sobie nie najlepszy termin, bo właśnie dożynkowy weekend.
GMINNI ROLNICY DZIĘKOWALI ZA PLONY

Rolnicy z gminy Kościerzyna spotkali się na Wętfiach w Osadzie Burego Misia. To wyjątkowe miejsce wzbogaciło się właśnie o nowy budynek, który powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców wspólnoty i jej przyjaciół. W Nowym domu mieszka już sześcioro Burych Misiów i czterech opiekunów.
Dzień po uroczystej parapetówce Osada gościła u siebie dożynki gminne. Świętowanie rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez ks. Dariusza Wiczlinga, dekanalnego Duszpasterza Rolników (Proboszcz Parafii w Niedamowie) oraz ks. Czesława Marchewicza (Prezesa Fundacji Burego Misia).
Grzegorz Piechowski – wójt gminy Kościerzyna: Dzisiaj korzystamy z gościnności księdza Kuby, Osady Burego Misia – miejsca szczególnego w gminie Kościerzyna. Miejsca, które pokazuje, że można budować wspólnotę w oparciu o wartości, które ludzi łączą. Tak jak dzisiaj spotkaliśmy się tutaj z gościnnością księdza Kuby, tak ta gościnność w wykonaniu naszych rolników jest też bardzo widoczna.
Najbardziej widowiskowymi symbolami dożynek są oczywiście imponujących rozmiarów wieńce ze zbóż i kwiatów. To prawdziwe dzieła których wyplatanie jest misterną sztuką. Wyboru najpiękniejszego podjęła się pięcioosobowa komisja z Ryszardem Świlskim na czele. Największe uznanie wzbudził wieniec autorstwa mieszkańców Skorzewa.
Podczas dożynek odbyła się też miedzy innymi loteria fantowa zorganizowana przez Szkołę Podstawową w Nowym Klinczu oraz występy artystyczne. Gwiazdą wieczoru był Michał Milowicz.
Dożynki to ukoronowanie pracy rolników i dziękczynienie za zbiory, na których cieniem położyła się tegoroczna susza. Czy jest więc co świętować?
Grzegorz Piechowski: Na pewno z tego tytułu są jakieś kłopoty, problemy. My jesteśmy też w trakcie organizowania komisji, której zadaniem będzie oszacowanie strat wynikających z tej suszy. Ale niezależnie zawsze jest za co dziękować i opatrzności i rolnikom, których trud pracy sprawia, że możemy przy wspólnym stole dzielić efekty ich pracy.
Podziękowania były nie tylko słowne. Osoby najbardziej zasłużone dla rolnictwa otrzymały wyróżniania z rąk Kazimierza Plocke – wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi. Medalem „Zasłużony dla Rolnictwa” odznaczeni zostali: Wojciech Bielawski, Maria Brandt, Irena i Zygmunt Tusk, Błażej Freda, Eugeniusz Domaros, Tadeusz Klasa, Andrzej Wołodzin, Adam Juński, Edmund Literski, Bogumiła i Mirosław Tusk, Sławomir Szymański, Janusz Pellowski, Ludwika Dułak. Statuetki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały przyznane dla Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Klinczu oraz Fundacji Wspólnoty Burego Misia.
Wójt Gminy Grzegorz Piechowski za dobrą współpracę uhonorował statuetką Małego Niedźwiedzia Bogdana Krakowiaka – doradcę rolnego Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego pracującego wśród rolników gminy Kościerzyna, Ryszarda Świlskiego – Członka Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Ryszarda Kleinschmidta – Przewodniczącego Rady Pomorskiej Izby Rolniczej w Kościerzynie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama