Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych zakłada, że z zatwierdzanych taryf na gaz - obok gospodarstw domowych , które już korzystają z ulgi- skorzystają także inni odbiorcy :
- podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej,
- noclegownie i ogrzewalnie,
- jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- podmioty systemu oświaty,
- uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą,
- podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe,
- podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną,
- ochotnicze straże pożarne.
Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać także instytucje ( oprócz uczelni ), które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki i realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo - badawczej.
Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami.
Zarządcy placówek samorządowych mają składać oświadczenia, w których deklarują, jaką część kupowanego przez nich gazu trafia na cele inne niż mieszkaniowe. Część ta będzie wyłączona z taryfowania.
Ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen gazu w 2022 r. Ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 r.
Cena ta jest maksymalna, co oznacza, że wobec odbiorców, którzy wcześniej zawarli umowę z dostawcą, przewidującą niższą cenę, stosuje się tę niższą cenę do czasu wygaśnięcia umowy.
Sprzedawcy gazu, którzy nie zamrożą cen i stawek, będą podlegać karze pieniężnej w wysokości nie niższej niż 1 mln zł i nie wyższej niż 15 proc. przychodu.
Napisz komentarz
Komentarze