Charakterystyczną cechą MPD jest występowanie różnorakich zaburzeń ruchowych. Dzieci niechętnie używają kończyn po stronie z niedowładem. Poprzez ćwiczenia dąży się do jak największej ich aktywizacji. Zajęcia prowadzone w formie zabawy pozwalają w przyjemny i ciekawy sposób osiągnąć ten cel.
Każde zadanie jest tak skonstruowane i moderowane, by przy zachowaniu atrakcyjnej formy zajęć prowokowało odpowiedni, terapeutyczny ruch ręki. W konsekwencji, by zapewnić rehabilitację 8 dzieci, zaangażowanych jest jednocześnie aż 14 osób, w tym grupa przeszkolonych wolontariuszy.
Zajęcia prowadzone są w dużej mierze na świeżym powietrzu. By maksymalnie aktywizować kończynę z niedowładem w czasie tych zajęć wykorzystuje się metodę wymuszonej konieczności (ang. Constraint Induced Movement Therapy - CIMT). Terapia ta polega na ograniczeniu użycia sprawnej ręki. W ten sposób mały pacjent zostaje zmuszony do wykonywania zadanych przez terapeutę ćwiczeń z kończyną górną z niedowładem i tym samym do przełamania niechęci jej używania.
Należy zauważyć, że Zespół Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej w Szpitalu w Dzierżążnie jako pierwszy w Polsce zdecydował się na wprowadzenie nowatorskiej metody rehabilitacji w 2014 roku.
W imieniu najmłodszych pacjentów dziękujemy wszystkim wolontariuszom za pomoc w realizacji turnusu.
Napisz komentarz
Komentarze