Drugi rok z rzędu zakończenie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie jest organizowane w Kościerzynie przy udziale naszych specjalistów Centrum Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie ma na celu podnoszenie świadomości na temat osób chorujących psychicznie i przeciwdziałanie ich dyskryminacji. W organizacji uroczystości pomagała Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego, która od lat przybliża problematykę kryzysów psychicznych i potrzebę włączania osób chorujących w życie społeczności lokalnych. Dni Solidarności z osobami Chorującymi Psychicznie są organizowane w ramach kampanii społecznej „Odmień swoją głowę”, która ma na celu promowanie postawy zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie opartej na rzetelnej wiedzy.
Jednym poruszanych obszarów tegorocznego cyklu wydarzeń była problematyka zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Dane statystyczne wskazują, że co siódme dziecko mieszkające w Polsce jest niezadowolone ze swojego życia w stopniu, który zakłóca jego zdrowie psychiczne. Z badań UNICEF-u wśród dzieci i młodzieży mieszkających w Polsce w wieku 10-19 lat wynika, że częstotliwość zaburzeń psychicznych to 10,8%, co w przeliczeniu daje nam liczbę 409 tysięcy nastolatków. Pamiętajmy, że statystyki są zaniżone, ponieważ duży odsetek młodzieży nie jest diagnozowany.
Temat „Jak dorosnąć i nie zwariować” omówiła podczas wydarzenia mgr Anna Burka, która pracuje między innymi w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o.
Uczestnicy wydarzenia mogli również brać udział w warsztatach prowadzonych przez Bartosza Karcza - psychologa, psychoterapeuty i wykładowcy Uniwersytetu SWPS w Sopocie, współpracującego z organizacjami pozarządowymi, jednostkami samorządowymi, placówkami zdrowia i placówkami edukacyjnymi. Od lat zajmującego się tematyką wspomagania rozwoju człowieka, klinicznymi aspektami zdrowienia, kryzysami i konfliktami w komunikacji i relacjach.
Liczną frekwencją cieszył się wykład prof. Krystyny Drat-Ruszczak psychologa klinicznego i wykładowcy Uniwersytetu SWPS, zajmującej się współczesnymi zaburzeniami osobowości, znaczeniami psychologicznymi w baśniach, współczesnymi zagadnieniami psychoanalizy oraz problemami kobiet. Prelekcja pt. „Kontakt z pacjentem psychotycznym” dotyczyła relacji psychoterapeuty z pacjentem oraz konieczności pracy specjalisty nad zrozumieniem przeżywanych przez pacjenta objawów, nadaniem sensu doświadczeniu psychozy. Praca z pacjentami psychotycznymi konfrontuje terapeutę z bezsilnością, stawia pytania o to, co jest celem terapii, czym jest proces zdrowienia i jak należy rozumieć samą psychozę.
W Centrum Zdrowia Psychicznego w ramach poradni zdrowia psychicznego działa Punkt Zgłoszeniowo- Koordynacyjny (pon.-pt.8.00-18.00). Pomoc udzielana jest w zależności od potrzeb osoby zgłaszającej się - może przybierać formy terapii indywidualnej lub grupowej, leczenia w trybie dziennym, lub stacjonarnym, leczenia opartego na wizytach specjalistów w domu pacjenta, regularnych konsultacji, ale również przekazania odpowiednich informacji czy też interwencji jednorazowej.
Dodatkowo rodzina pacjenta może liczyć na wsparcie edukacyjno-konsultacyjne.
Rejestracja Poradnia Zdrowia Psychicznego: 58 686 06 93
Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny: 58 686 07 77; 58 686-07-78
Napisz komentarz
Komentarze