Do wypadku doszło podczas popołudniowej zabawy sylwestrowej dla dzieci, w trakcie której mała dziewczynka połknęła balonik. Tylko dzięki natychmiastowej reanimacji udzielonej przez rodziców dziewczynka przeżyła. Jej stan był jednak bardzo ciężki i przez pierwszy okres pozostawała w śpiączce farmakologicznej. Straciła także wzrok.
Świadczenia dla dzieci ze śpiączką obejmują porady wysoko wykwalifikowanych specjalistów, zabiegi pielęgniarskie, fizjoterapię, opiekę psychologa, logopedy i dietetyka. W całym województwie jest tylko 15 łóżek przeznaczonych pod rehabilitację neurologiczną dzieci a samych urazów twarzo-czaszkowych jest kilkakrotnie więcej. Kolejną bolączką jest zbyt niski poziom finansowania tego obszaru przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szpital w Kościerzynie od dłuższego czasu stara się o powiększenie oddziału rehabilitacji neurologicznej dzieci do 25 łóżek, w tym 5 łóżek dla dzieci w śpiączce oraz 11 łóżek rehabilitacji ogólnoustrojowej.
Należy nadmienić, że już kilkanaścioro dzieci odzyskało świadomość na jedynym w województwie pomorskim oddziale rehabilitacji neurologicznej wybudzającym dzieci ze śpiączki. Kościerski pododdział posiada duże doświadczenie w rehabilitacji neurologicznej dzieci, ciesząc się uznaniem pacjentów i ich rodzin. Oddziałem kieruje lek. med. Arkadiusz Szalewski.
Napisz komentarz
Komentarze