Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 13:18
Reklama

30 dni na posprzątanie po wyborach: Co grozi za zaniedbanie obowiązku?

Po zakończeniu wyborów, komitety wyborcze mają 30 dni na usunięcie wszystkich materiałów agitacyjnych z przestrzeni publicznej. Pełnomocnicy wyborczy, którzy zaniedbają ten obowiązek, mogą zostać ukarani grzywną. Choć obowiązek ten wydaje się prosty, kryje w sobie pewne niuanse prawne, które warto zrozumieć informuje serwis prawo.pl
  • Źródło: prawo.pl
30 dni na posprzątanie po wyborach: Co grozi za zaniedbanie obowiązku?

Obowiązek Usunięcia Materiałów Agitacyjnych:

  • Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć wszystkie bannery, hasła i plakaty wyborcze w terminie 30 dni od dnia wyborów.
  • W przypadku niezrealizowania tego obowiązku, to wójt ma prawo zadecydować o ich usunięciu.
  • Za zaniedbanie tego obowiązku grozi kara grzywny od 20 zł do 5000 zł.

Wyjątki od Reguły:

  • Kodeks wyborczy przewiduje wyjątek, gdy materiały agitacyjne znajdują się na nieruchomościach prywatnych i pozostawienie ich nastąpi za zgodą właściciela.
  • Tak więc, właściciel nieruchomości może zatrzymać plakat wyborczy jako pamiątkę.

Odpowiedzialność Pełnomocnika Wyborczego:

  • Niezrealizowanie obowiązku usunięcia materiałów wyborczych nie zwalnia pełnomocnika wyborczego z odpowiedzialności, nawet jeśli zobowiązała się do tego inna osoba.
  • Pełnomocnik wyborczy powinien zorganizować kampanię w taki sposób, aby po jej zakończeniu możliwe było usunięcie materiałów agitacyjnych w wyznaczonym terminie.

Sprzątanie po wyborach to obowiązek, który ma na celu przywrócenie przestrzeni publicznej do stanu sprzed kampanii wyborczej. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować konsekwencjami finansowymi, a także negatywnie wpłynąć na wizerunek komitetu wyborczego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama