- Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. i złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej.
- Emocjonująca inscenizacja przedstawiająca chwile wysiedleń z udziałem młodzieży i harcerzy.
- Przypomnienie historii masowych wysiedleń w 1939 roku, w wyniku których około 10 000 osób straciło domy i mienie.
W niedzielę 26 listopada w Kościerzynie odbyły się wzruszające uroczystości upamiętniające 84. rocznicę jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii miasta. Dzień pamięci rozpoczął się mszą św. w kościele pw. Trójcy Świętej, gdzie mieszkańcy i zaproszeni goście wspólnie modlili się za ofiary wysiedleń. Następnie, przy tablicy pamiątkowej odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było widowisko inscenizacyjne, w którym udział wzięli uczniowie, harcerze oraz przedstawiciele lokalnych organizacji. Inscenizacja dramatycznych wydarzeń z 1939 roku, kiedy to niemieckie oddziały przeprowadziły masową akcję wysiedleńczą, poruszyła wszystkich zgromadzonych. Pokazano w niej, jak mieszkańcy byli brutalnie wypędzani z domów, tracąc w krótkim czasie swoje życie i mienie.
Wydarzenia te są przypomnieniem o strasznych momentów historii Kościerzyny i całego regionu, gdzie tysiące osób zostało przymusowo wywiezionych, a ich życie zmieniło się nieodwracalnie. Dzień ten stał się również okazją do refleksji nad wartością pokoju i wolności.
Napisz komentarz
Komentarze