W pierwszy dzień spływu kajakarze płyną z J.Granicznego w Garczynie z przeprawą przez rury, następnie J.Granicznym i Rz. Graniczną oraz Trzebiochą do J.Sudomie i dalej przez J.Mielnica do J. Szarlota pod pomnik leśników. Powrót po krótkim odpoczynku w charakterze wyścigu oczywiście tylko dla tych, którzy lubią tego rodzaju rywalizację. Po ciężkich zmaganiach na trasie organizatorzy przewidzieli wiele zajęć rozrywkowych dla starszych jak i młodszych uczestników spływu.
Trasa drugiego dnia spływu, który został wytyczony Z J.Garczyn do J.Wieprznica wraz z przenoską kajaków około 150m. Powrót po krótkim odpoczynku i poczęstunku (świeży chlebek ze smalcem i ogórkiem) do Garczyna . Po krótkim odpoczynku czeka nas jeszcze rywalizacja w Wyścigu Australijskim.
Trzeci dzień spływu odbywa się na J.Garczyn tj. Sztafeta kajakowa . Spływ oceniany jest przez sędziów wyznaczonych przez Polski Związek Kajakowy i bacznie obserwowany przez przedstawicieli Zarządu Gł.PTTK z W-wy oraz przedstawicieli Polskiego Związku Kajakowego.
Współorganizatorami Spływu są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana SA z których impreza jest dofinansowana. Fundatorem nagród jest między innymi Zakład Sportu, Kultury i Turystyki Urzędu Gminy Kościerzyna. Organizatorem Spływów Kajakowych Lubiana jest: Koło Zakładowe PTTK O/Reg.Gdańsk przy ZPS Lubiana SA w Łubianie.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy lubią czynnie wypoczywać na wodzie w kajaku oraz przy okazji poznawać piękno przyrody Szwajcarii Kaszubskiej.
Z histori przedwojennej kajakarstwa w Kościerzynie dowiadujemy się, że przy klubie sportu „Budowlani” istniała sekcja kajakowa. Pierwszy większy sukces tej sekcji to zwycięstwo dwóch zawodników z Kościerzyny w zawodach kajakowych na dystansie 10 km na trasie Garczyn – Osuszyno. W wyścigu tym również brały osady gdańskie. W 1932 r. powstaje Harcerska Drużyna Żeglarska im. Tadeusza Kościuszki zrzeszona w Polskim Związku Kajakowym. Bazą do ćwiczeń Drużyny jest przystań kajakowa nad J.Garczyn. Członkowie tej Drużyny biorą udział w spływach kajakowych na terenie całej Polski. Opiekę materialną nad Drużyną sprawowali ówcześni właściciele Zakładów Mięsnych Kościerzynie Abramson i Goldwasser, a opiekunem duchowym hufca ZHP był ks. Grochocki. (źródło inform. z książki „Szary” Elżbiety Szybowskiej).
Dodatkowe informacje na: https://www.facebook.com/splywlubiana/.
Napisz komentarz
Komentarze