Kościerzyna po raz pierwszy włączyła się w tę akcję. W piątek około 90 osób – pracowników instytucji, które włączyły się w obchody, ubrało specjalne żółte koszulki i uczulało na problem FAS.
Michał Majewski – burmistrz Kościerzyny: Tak, jak na koszulce pisze: woda - tak, alkohol – nie. Może niekoniecznie dla wszystkich całkowicie „nie”, ale, rzeczywiście, trzeba bardzo uważać i mieć pełną świadomość, w jaki sposób z niego korzystać.
Alkoholowy zespół płodowy jest najcięższą formą wad wrodzonych wywołanych przez ekspozycje płodu na alkohol. I trzeba podkreślić, że nie ma takiej dawki, która byłaby bezpieczna dla dziecka. Te informacje znalazły się na materiałach, które w piątek otrzymywali mieszkańcy miasta.
Jacek Konkol – asystent burmistrza Kościerzyny: Uświadamiamy właśnie, co to jest FAS. Jakie są objawy. Rozdajemy specjalne zakładki do książek. Jest to taka duża kampania informacyjna organizowana w Kościerzynie przez MOPS i Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Włączają się w to też różne instytucje, a także Urząd Miasta w Kościerzynie.
FAS może wystąpić nie tylko u dzieci kobiet uzależnionych od alkoholu, ale też tych pijących okazjonalnie. Objawy to: niedobór wagi i wzrostu, małogłowie, uszkodzenie układu nerwowego oraz wady w budowie twarzy. Często występują też wady serca i innych narządów wewnętrznych.
Rafał Mikołajczyk – MOPS w Kościerzynie: Niestety, pod kątem prawnym mamy tutaj taką malutką lukę prawną. Pamiętam, w przeszłości zdarzały się takie sytuacje, kiedy powzięliśmy informacje, że kobieta w ciąży spożywała alkohol. Nawet poinformowaliśmy o tym prokuraturę, jako MOPS. Były prowadzone czynności wyjaśniające, niestety zostało to umorzone z uwagi na fakt, że dziecko nie zostało jeszcze narodzone.
W tym kontekście trwają rozmowy w sprawie zmiany przepisów. Być może uda się stworzyć prawo chroniące dziecko przed używaniem alkoholu przez matkę.
Napisz komentarz
Komentarze