Informacje wykorzystane przez GUS w raporcie, dotyczą grudnia 2015 roku, kiedy bezrobocie w województwie pomorskim wynosiło 9 %. W powiecie kościerskim odsetek bezrobotnych w tym czasie sięgał niespełna 10%.
Powiat kościerski zajął ostatnie miejsce w klasyfikacji przedstawionej przez GUS, a kwota 3100 zł stanowi średnie wynagrodzenie brutto, czyli około 2100 zł na tak zwaną rękę:
Mirosław Ginter – dyrektor PUP: To jest średnia, przeciętna, która obrazuje sytuacje w całym powiecie. Na tą średnią składają się lepsze zarobki w sektorze publicznym, czyli w edukacji, ochronie zdrowia i administracji i gorsze w sektorze prywatnym: handlu, usługach, budownictwie, przemyśle.
A jak do raportu GUS odnoszą się sami miezkańcy można zaobserwować w komentarzach zamieszczonych pod tym tematem na naszym funpage’u. Oto kilka z nich:
Obecna sytuacja na rynku pracy w powiecie kościerskim w porównaniu z rokiem poprzednim uległa znacznej poprawie. Możemy zaobserwować wyraźny spadek bezrobocia, które na chwilę obecną wynosi 8%:
Mirosław Ginter – dyrektor PUP: Oferty pracy są w zasadzie we wszystkich branżach, natomiast takimi zawodami głęboko deficytowymi, tam gdzie rzeczywiście jest strasznie trudno znaleźć pracowników to jest transport, myślę tutaj o kierowcach samochodów ciężarowych, u nas jest to spora branża, tu jest bardzo źle. Problemy duże z rekrutacją mają firmy budowlane, brakuje pracowników do pracy w budownictwie, ale też szukają pracodawcy pracowników w innych branżach, w handlu, gastronomii, przemyśle, w różnego rodzaju usługach.
Tak niskie płace to nie problem tylko tego, czy zeszłego roku. Może on wynikać z braku firm technologicznych i innowacyjnych, obecnością których mogą pochwalić się większe miasta, znajdujące się na czele sporządzonego przez GUS raportu.
- Agnieszka Wróblewska
Napisz komentarz
Komentarze