Zbiórka na renowację nagrobków odbyła się już po raz piąty. Wzięli w niej udział między innymi samorządowcy, harcerze, członkowie Bractwa Kurkowego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, pracownicy instytucji kultury oraz sami mieszkańcy.
Kwesta co roku realizowana jest przez członków Komitetu Społecznego:
Krzysztof Jażdżewski – dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej: Są to kościerzacy, którym leży na sercu tradycja, poszanowanie zabytków, a także pamięć o tych wszystkich zasłużonych osobach, które przyczyniły się do rozwoju naszego miasta, bardzo często poświęciły swoje życie właśnie dla budowy tożsamości regionalnej oraz poszanowania historii. To jest dla nas najważniejsze, by o tych wszystkich osobach pamiętać.
Środki finansowe zebrane podczas corocznych kwest przeznaczane są między innymi na ratowanie grobów osób zasłużonych dla Kościerzyny:
Krzysztof Jażdżewski – dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej: Nam chodzi o te wszystkie osoby, które z różnych względów zostały zapomniane, a które zostały powszechnie uznane przez mieszkańców Kościerzyny. Poddaliśmy konserwacji pomnik Walerego Amrogowicza, Pani Joanny Wendlikowskiej, która jest Honorową Obywatelką naszego miasta, Juliana Łaszewskiego - ojca pierwszego wojewody pomorskiego po odzyskaniu niepodległości, niedawno Franciszka Piwnickiego, który też był osobą bardzo zasłużoną, ale jednak trochę zapomnianą.
Od 2012 roku udało się dokonać renowacji już kilku nagrobków, wiele jednak nadal czeka na odrestaurowanie i ratunek:
Michał Majewski – burmistrz Miasta Kościerzyna: W ciągu ostatnich lat parę nagrobków udało się już odrestaurować, natomiast bardzo byśmy się cieszyli, gdyby udało się uratować jeszcze kolejne nagrobki, których kilka jeszcze na tym cmentarzu jest.
Na renowację czekają m.in. nagrobki Honorowych Obywateli Kościerzyny - ks. Jakuba Żywickiego oraz rektora Władysława Glocka.
Ks. Żywicki był katechetą i kapelanem w zasłużonym dla sprawy polskiej Zakładzie Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Kościerzynie. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta w styczniu 1930 roku, zmarł w 1933 poza ukochaną Kościerzyną. Jednak ostatnią wolą ks. Żywickiego było spoczęcie na kościerskiej ziemi.
Władysław Glock był nauczycielem, pierwszym po odzyskaniu niepodległości przewodniczącym Rady Miasta Kościerzyna, wieloletnim kierownikiem oraz rektorem kościerskich szkół powszechnych. Tytuł Honorowego Obywatela otrzymał w listopadzie 1928 roku.
Fundusze zebrane w tegorocznej Kweście to kwota 4924,18 zł. Zostanie ona przeznaczona między innymi na renowacje nagrobków ks. Jakuba Żywickiego oraz rektora Władysława Glocka.
Napisz komentarz
Komentarze