Niepodległościową kolumnę prowadziła Orkiestra Dęta „Begama” z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1. Poczty sztandarowe, reprezentanci samorządów, placówek edukacyjnych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Kościerzyny przemaszerowali ulicami miasta pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Został on wzniesiony w 1996 roku ku czci nieznanym i znanym żołnierzom Ziemi Kościerskiej poległych za Ojczyznę w dzisiejszych wiekach oraz w czasie I i II wojny światowej.
Alicja Żurawska – starosta powiatu kościerskiego: Święto Niepodległości to radość. Duma i honor Polaków. Wracamy dziś do pierwszych dni i miesięcy wolności odzyskanej po latach wolności. To był niezwykły moment w naszych dziejach. Polska działała nie tylko dzięki międzynarodowej koniunkturze. Odradzająca się państwowość wspierana była powszechnym entuzjazmem, a także ofiarną krwią. Każdego roku 11 listopada z całą mocą uświadamiamy sobie obowiązki względem naszej ojczyzny. Czujemy ciężar odpowiedzialności za niepodległość, którą dwukrotnie nasi przodkowie zdołali obronić. Najważniejsza nauka, jaką czerpiemy z minionego okresu to: nie marnować szans i nie tracić czasu, a sprzyjającą sytuację międzynarodową wykorzystać jak najlepiej.
Po wystąpieniu starosty nadszedł czas na składania wiązanek kwiatów. Niektóre delegacje składały bukiety pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, inne oddawały tu hołd skinieniem głów, a kwiaty układały przy pomniku Chrystusa Króla i tablicy smoleńskiej.
O to, czym jest patriotyzm zapytaliśmy burmistrza Kościerzyny Michała Majewskiego.
Michał Majewski – burmistrz Kościerzyny: Bycie patriotą to jest bardzo, bardzo wielkie słowo, ale musimy popatrzeć i rozpocząć od siebie samych. Od swoich rodzin od tego w jaki sposób się zachowujemy, jak w stosunku do siebie się odnosimy, jak podchodzimy do naszych sąsiadów, do innych mieszkańców, z którymi na co dzień się spotykamy. Jeśli będziemy potrafili dobrze się zachowywać, wspólne razem się podnosić w łatwiejsze i gorsze dni, będziemy potrafili przedstawiać na zewnątrz, że jesteśmy razem i potrafimy się jednoczyć, to będziemy potrafili także walczyć o swoją ojczyznę, o swoje prawa, będziemy potrafili swoim zachowaniem przedstawiać to, jak powinni być i jak powinno wyglądać międzyludzkie zachowanie. I to jest najważniejsze w całym patriotyzmie.
Tuż po oficjalnych uroczystościach w Ogródku Jordanowskim rozpoczął się IX Rajd Niepodległości, o którym opowiemy w kolejnym materiale.
Napisz komentarz
Komentarze