Autochodzik to program edukacji komunikacyjnej adresowany do najmłodszych dzieci. Przygotowuje do samodzielności w ruchu drogowym. Biorą w nim udział również kościerskie szkoły. Co roku na hali Sokolnia organizowany jest finał, czyli Autoriada.
Trwa właśnie IV edycja akcji pod tytułem „Gotowi do drogi”. W jej ramach przeprowadzone zostało badanie „Idą czy jadą”, czyli w skrócie: jak dzieci docierają do szkół. W badaniu uczestniczyły 122 zespoły – klasy bądź grupy przedszkolne. Spośród wszystkich wylosowana została jedna grupa, do której trafiła atrakcyjna nagroda.
Mirosław Wołowik – koordynator projektu: Podarunek jest bogaty, bo jest wart 2 tysiące złotych. To jest miasteczko umiejętności drogowych. Składa się z maty z ulicą, gdzie mamy 3 metry kwadratowe zebry, chodnika, jezdni, ale to są też 2 auta, słupki i 10 znaków drogowych. Wszystko po to, żeby można było prowadzić zajęcia z zakresu ruchu drogowego.
Szczęśliwy okazał się numer 97, a był on przypisany właśnie klasie 0 A kościerskiej „Jedynki”. Wychowawczynią grupy jest Beata Widzińska.
Beata Widzińska – nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1: Po prostu złożyliśmy taką ankietę przez internet. No i okazało się, że została właśnie nasza grupa wylosowana. Uważam to za bardzo duży sukces, bo spora grupa dzieci brała udział – 122 grupy dziecięce w całej Polsce. Także czujemy się wyróżnieni i szczęśliwi z tego powodu.
Szczęśliwe są przede wszystkim dzieci, które natychmiast zaniosły nagrodę do swojej sali, nie mogąc się doczekać, aż będą mogły wypróbować nowy zestaw, a za podarunek podziękowały piosenką. Oczywiście ściśle związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Miasteczko Umiejętności Drogowych to zestaw edukacyjny do nauki zasad ruchu drogowego poprzez zabawę. Maluchy mogą odgrywać różne sytuacje, wcielając się w kierowców, pieszych i policjantów. Z tego zestawu korzystać będzie nie tylko zwycięska klasa 0A, ale też inne najmłodsze dzieci.
Dariusz Kisielewski - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1: One za chwilę będą samodzielne, jak ukończą 7 lat, wtedy będą same chodziły i w tym momencie to jest najwłaściwszy czas, żeby przedstawić im te założenia i wpoić im zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Bo na razie oni są przyprowadzani przez rodziców lub przez dziadków, ale za chwilę staną się samodzielni i wtedy muszą wiedzieć i umieć zachować się na drodze.
Zestaw wygrany przez szkołę uzupełni wartość edukacyjną i uatrakcyjni zajęcia. Szkoła może pochwalić się jeszcze innym udogodnieniem. Każdy uczeń ma tu swoją szafkę ubraniową, w której można też zostawić podręczniki. To inicjatywa, którą rok temu podjęli rodzice.
Dariusz Kisielewski: Wiec przez rok zbieraliśmy fundusze. Rada Rodziców zbierała swoją drogą, ja też starałem się pozyskiwać i sponsorów, ale też z budżetu szkoły. I na dzień dzisiejszy wszystkie szafki już zostały zakupione, wszystkie dzieci posiadają szafki i dzięki temu można było wprowadzić obuwie zmienne w szkole, co przede wszystkim dla higienicznych warunków robi ogromnie dużo.
W szkole funkcjonuje więc 366 modułów szafkowych. Do placówki uczęszcza 360 uczniów, więc miejsca wciąż jest zapas.
Napisz komentarz
Komentarze